top of page

Ericsson ONE: Design Thinking ile Gelecekteki Teknolojileri Tahmin Etmek


Design Thinking dünyaya yeni gözlerle bakmanın bir yoludur. Sadece parçalarına bakmak yerine tüm sistemlere bakmamızı, analiz etmemizi ve bunlar hakkında konuşmamızı sağlar.


Dünyanın nasıl değiştiğini görmek ve yarının dünyasına uygun insan ve çevre odağında yeni şeyler tasarlamaktır.


Aslında değişen ortama uyum sağlamamızı sağlayan şey de gerçekten budur.


Design Thinking teknoloji tahminini nasıl geliştirebilir?

Küresel ısınma, sürdürülebilir dünya gibi birçok global problemlerle karşı karşıyayız. Teknoloji küresel sorunların çözümünde nasıl yardımcı olacak? Daha genel olarak konuşursak, teknolojiyi daha önce hiç görmediğimiz şekillerde “daha iyi” için nasıl kullanabiliriz?


Ekipler çok çeşitli endüstrilerden ve disiplinlerden uzmanlarla işbirliği içinde, gelecekteki ilgi alanlarını belirlemek ve yeni yenilikler için orijinal fikirler üretmek için Design Thinking yaklaşımını kullanır.


Ericsson One Girişim ekiplerinin gelecekteki teknolojileri tahmin etmede Design Thinking yaklaşımını nasıl kullandıkları üzerine hazırlanmış bir yazıdır.


Ericsson ONE Venture Studio

Ericsson yetenekli çalışanlarına yeni fikirler geliştirme ve ana faaliyet alanlarının ötesinde başarılı girişimler kurma şansı verir. Ericsson'un küresel ölçeğinden, teknolojisinden, ilişkilerinden ve uzmanlığından yararlanarak girişimlerinin başarıya ulaşmasına yardımcı oluyor.


Ericsson ONE’un gelecekteki teknolojileri tahmin etmek için dört aşamalı süreci

Ericsson ONE'da Stratejik Tasarım Direktörü Joakim Formo 4 aşamalı süreci şu şekilde açıklar:

  1. Iraksak (divergent) düşünce ile çözülmeyi bekleyen gerçek sorunları tanımlayın:

Geleneksel şirketler, çözülmesi gereken bir sorunla inovasyon süreçlerini başlatır. Ancak, Ericsson olarak, teknolojiyi bariz sorunlara atmak yerine birkaç adım geriye gidip sektöre veya alana daha geniş açıdan bakmaya çalışırız.


Açık bir zihniyetle ve sektöre geniş bir anlayışla yola çıkarak; mevcut teknolojik önyargılarımızdan kaçınır orijinal fikirler için verimli bir alan oluşturmayı amaçlarız.


Burada işin püf noktası, varsayımları ve direk çözüme atlama ile ilgili olan yatkınlığımızı bir kenara bıraktığımızdan emin olmaktır.

Örneğin, insanların ve eşyaların bir yerden başka bir yere taşınmasına ya da hareketliliğine bakıyoruz. Sadece yeni taşıma çözümleri aramak zorunda değiliz. Taşıma, bu işin sadece giriş yollarından birisidir. Bu bir zihin değişikliği gerektiriyor. İnsanları direk çözümlerden uzaklaştırmak için açık uçlu sorular soruyoruz. Tartışmaları canlandırabilecek resimler sunuyoruz. Farklı senaryolara bakmak, insanların belirli bir alandaki farklı fırsatları değerlendirmelerine de yardımcı oluyor.


Gerçekten orijinal ve beklenmedik fikirler bulmak için, aynı zamanda odada çeşitli insanlardan oluşan bir grubun olması gerekir.


2. Yakınsak (Convergent) düşünce ile izlemek istediğiniz alanları tanımlayın


Farklı düşünmenin tam tersi olan yakınsak düşünme, daha odaklı zihinsel bir geçiş gerektirir, böylece seçilen bir soruna mümkün olan en iyi çözüme (veya çözümlere) odaklanabilirsiniz. Bu aşama topladığınız verileri analiz etmek ve sentezlemekle ilgilidir, böylece odaklanmak istediğiniz alanı tanımlarsınız.


Keşif aşamasında topladığınız bilgilere daha derinlemesine bakmayı ve mevcut veya gelecekteki teknolojinin sağladığı gelecek senaryoları daha ayrıntılı olarak tasavvur etmeye çalışmayı içerir. Bu aşama genellikle farklı senaryoların taslağını çıkarmayı ve ayrıntılı zihin haritaları oluşturmayı içerir, böylece araştırmanızdan elde ettiğiniz bulguları netleştirebilir ve izlenecek olası alanları belirleyebilirsiniz.


Örneğe devam edelim: Mobilite (hareketlilik) projesiyle sahip olduğumuz araştırmaları 4 alana/katmana böldük:


1. Nesnelerin ve insanların fiziksel hareketi

2. Dijital deneyimler ve hizmetler

3. Şehir planlaması ve altyapı

4. Yasal anlaşmalar ve politikalarDaha sonra teknolojinin her bir katmana bir şekilde değer katabileceği bir yol bulmaya çalıştık. Hangi alanların veya senaryoların izleneceğine karar vermek kolektif bir egzersizdir ve birbirleriyle aynı fikirde olmama konusunda kendilerini rahat hisseden insanlardan oluşan bir ekibin olmasına yardımcı olur.


"Büyük ve canlı bir tartışma varsa, bu iyiye işarettir! Yeni fikirler her zaman fikir birliğine dayalı değildir, farklı bakış açıları buluştuğunda ortaya çıkarlar. Bazen bir fikir heyelan oyu alır, ancak insanlar farklı önsezilere sahip olduklarında gerçekten kıvılcımlar saçar, ”diyor Cristian.


Ekip, bu aşamada, uygun olduklarından emin olmak için hangi senaryoların veya fırsat alanlarının Ericsson’un bir işletme olarak yeteneklerini doğal olarak tamamladığını da değerlendirir - bunlar ister temel uzmanlık alanları ister keşfetmeye çalıştığımız alanlar olsun - uygulanabilir olduğundan emin olur. Bu aşamanın sonunda, keşfettiğiniz farklı senaryoları etkinleştirmek için çözmeniz gereken sorunların ana hatlarını görmeye başlamalısınız.


3. Adım: Çok fazla fikir ve çözüm geliştir.

Bu adım daha sağlam fikirler ve çözümler üretebilmek için bir önceki adımdan gelen verileri kullanır. Bu noktada yeni fikirleri tartışıyor ve geliştiriyor, değerlendiriyor, geliştiriyor ve prototip oluşturacak kadar sağlam birkaç fikir veya kavram elde edene kadar birleştiriyoruz" diyor.


Fikirlerinizi çerçevelemek için "nasıl yapabiliriz" veya "eğer ..." ile başlayan sorular sormanız faydalıdır. Örneğin, "toplu taşımayı özel ulaşıma nasıl tercih edebiliriz?" ve "ya toplu taşıma her nasıl olduysa bir şekilde kişiselleştirilmişse?”Önceki aşamalara benzer şekilde, eskizler, örnekler ve görseller kullanarak fikirleri görselleştirmek, herkesin fikirleri hayal edebilmesi için anahtardır.


4. Adım: Teslim etme aşamasında, yakınsak düşünme şapkanızı tekrar alırsınız ve prototiplenecek birkaç fikir seçersiniz.


Bu kesinlikle bir ürün geliştirmek anlamına gelmez, ancak mevcut görselleştirmelerinizin ve eskizlerinizin (belki daha spesifik özelliklerle) bir evrimi ve fizibilite için daha fazla test edip ürünü doğrulayabileceğiniz bir şey olmalıdır.


Tasarım açısından prototipleme, düşünme sürecinin bir parçasıdır. Joakim şöyle açıklıyor: “Bir prototip yapmak, bir fikri sadece teorik olarak çalışmak yerine, yaratıcı, bilişsel ve işbirliğine dayalı bir şekilde keşfetmenize yardımcı olur. Prototipler aynı zamanda bir fikri iletmenin somut bir yoludur ve başkalarına deneyimleyecekleri ve anlayacakları bir şeyler vererek onu iyileştirmeye veya değiştirmeye yardımcı olabilirler. "


Design Thinking bir fikir bulma ve bu fikri hayata geçirme yaklaşımı değildir, bir düşünce ve zihinsel modeldir. En önemlisi öğrenme zihniyetini geliştirmenin bir yoludur.


Yararlanılan Kaynak:

How design thinking can improve technology forecasting

25 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page